Russia’s Humiliating Defeat
By Bill Perkins, 8.10.2015, suom. SK
Jumala tulee nöyryyttämään Venäjän julkisesti. Ylpeys käy lankeemuksen edellä.
Onko profetian ennustama tappio aivan edessä? |
![]() |
Miksi Jumala antoi meille Raamatun profetian?
Koska 25 % Raamatusta on kirjoitettu profeetalliseen tyyliin, niin ilmeisesti siihen on hyvä syy, että Jumala antoi meille niin paljon Raamatun profetiaa tutkittavaksi. Silti jostakin kumman syystä monet seurakunnat tänä päivänä ovat lakanneet opettamasta mitään profetiaan liittyvää.
Tärkein syy, että Jumala antoi meille raamatunprofetian, on todistaa, että kaikki muukin Raamatussa on 100-prosenttisen tarkkaa. Tämä erottaa Raamatun Koraanista, Mormonin Kirjasta ja jokaisesta muusta kirjasta koko maailmankaikkeudessa, koska vain Jumala pystyy ennustamaan tulevaisuuden.
Ja koska 100 % kaikista toteutuneista profetioista on toteutunut kirjaimellisesti, niin tiedämme, että myös tulevaisuudessa toteutuvat profetiat toteutuvat kirjaimellisesti. Jos Jumala sanoo, että millennium kestää 1000 vuotta, niin se ei tarkoita ”pitkää aikaa”. Se tarkoittaa, mitä sanotaan kontekstin huomioiden.
Profetia lohduttaa
Toinen syy, että Jumala antoi meille raamatunprofetian, on, että se ”lohduttaa” uskovia. Kynäiltyään useita lauseita, jotka puhuvat tempauksesta, Paavali antaa meille tämän käskyn: ”Niin lohduttakaa siis toisianne näillä sanoilla” (1. Tess. 4:18).
Meitä lohduttaa tieto, että Jumala hallitsee eikä mitään tapahdu, mistä Hän ei jo tietäisi eikä sallisi sitä. Jumala ei voi oppia ja siksi Häntä ei voida yllättää. Tässä maailmassa ja sinun omassa elämässäsi ei ole ainuttakaan asiaa, josta Hän ei olisi täysin tietoinen ja jota ei osaisi odottaa.
Jumalaa ei kuitenkaan pilkata ja tulevaisuudessa Hänen vihansa tulee jälleen tämän maan päälle.
”…ja sanoivat vuorille ja kallioille: ’Langetkaa meidän päällemme ja kätkekää meidät hänen kasvoiltansa, joka valtaistuimella istuu, ja Karitsan vihalta!’” (Ilm. 6:16)
”Ja minä kuulin suuren äänen temppelistä sanovan niille seitsemälle enkelille: ’Menkää ja vuodattakaa ne seitsemän Jumalan vihan maljaa maan päälle.’” (Ilm. 16:1)
”Ja neljäs enkeli vuodatti maljansa aurinkoon, ja sille annettiin valta paahtaa ihmisiä tulella. Ja ihmiset paahtuivat kovassa helteessä.” (Ilm. 16:8,9)
Meitä kuitenkin lohdutetaan, koska raamatunprofetia kertoo, että meidän ei tarvitse kestää Jumalan vihaa tulevassa seitsemän vuoden ahdistuksessa, koska uskovat onneksi viedään ensin pois.
”Sillä ei Jumala ole määrännyt meitä vihaan, vaan saamaan pelastuksen Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta” (1. Tess. 5:9).
On mielenkiintoista, että kun Paavali oli juuri puhunut tempauksesta kirjeessään tessalonikalaisille, Jumala inspiroi hänet kirjoittamaan:
”…sillä itse te varsin hyvin tiedätte, että Herran päivä tulee niinkuin varas yöllä. Kun he sanovat: ”Nyt on rauha, ei hätää mitään”, silloin yllättää heidät yhtäkkiä turmio, niinkuin synnytyskipu raskaan vaimon, eivätkä he pääse pakoon. Mutta te, veljet, ette ole pimeydessä, niin että se päivä voisi yllättää teidät niinkuin varas.” (1. Tess. 5:2-4)
Tämä lausunto on samansuuntainen Jeesuksen sanojen kanssa, että juuri ennen tempausta on AIVAN SAMANLAISTA kuin ”Nooan päivinä” (Matt. 24:37-39). Nooan päivinä pakanamaailmalla ei ollut aavistustakaan, huolimatta Nooan elinikäisestä saarnaamisesta, että maailmanlaajuinen vedenpaisumus oli tapahtumassa. (2. Piet. 2:5).
Nooa tiesi
On helppo nähdä, että Nooa pystyi aika helposti kertomaan, milloin vedenpaisumus oli lähestymässä. Kun hän poikiensa kanssa oli saanut lastattua kaiken ruuan ja veden ja eläimet alkoivat näyttäytyä kahden ja seitsemän ryhmissä, niin Nooa ilmeisesti saattoi nähdä, että aika oli vähissä. Se päivä ei yllättänyt häntä niin kuin varas yöllä. Nooa näki merkit.
Ei siis ole väärin tarkkailla raamatullisia viimeisiin päiviin liittyviä merkkejä. Se, mikä ON väärin, on päivämäärien asettaminen.
Israel on Jumalan profeetallinen kello
Siksi kun oikein arvioimme Jeesuksen paluuta koskevia profeetallisia merkkejä, niin ensimmäinen asia, jota meidän pitäisi tehdä, on tarkkailla Israelia. Israel on Jumalan profeetallinen kello.
Kun Jumala päättää seurakunta-ajan dispensaation, Hän tekee jälleen Israelin ensisijaiseksi kohteekseen ravistellessaan maata sen ydintä myöten. Mitä siis ovat tärkeimmät lopunajan Israeliin liittyvät raamatulliset merkit? Seuraavassa iso sellainen…
Venäjän johtama pohjoinen hyökkäys
Yli 2500 vuotta sitten kirjoitetussa Hesekielin 37. luvussa Jumala lupaa ihmeellisesti tuoda hajotetut juutalaiset takaisin maahansa maan neljältä kulmalta heidän oltuaan hajotettuina melkein kaksi vuosituhatta.
”Ja sinä päivänä Herra vielä toisen kerran ojentaa kätensä hankkiakseen itselleen kansansa jäännöksen, joka on jäljellä Assurissa, Egyptissä, Patroksessa, Etiopiassa, Eelamissa, Sinearissa, Hamatissa ja merensaarilla. Hän nostaa viirin pakanakansoille ja kokoaa Israelin karkoitetut miehet; ja Juudan hajoitetut naiset hän kerää maan neljästä äärestä.” (Jes. 11:11-12)
Ensimmäisen kerran juutalaiset palasivat Babylonian vankeudestaan 586-538 eKr. Heidän ”toinen” paluunsa tapahtuu heidän oltuaan hajotettuina ympäri maailman hyljättyään Messiaansa vuonna 33 jKr.
Juutalaiset alkoivat palata tästä maailmanlaajuisesta karkotuksesta vuonna 1917 ja heistä tuli jälleen kansakunta vuonna 1948. On kulunut 67 vuotta siitä, kun Israelista tuli jälleen valtio.
”Ei Jumala ole hyljännyt kansaansa, jonka hän on edeltätuntenut” (Room. 11:2).
Hesekielin luvuissa 38 ja 39 ennustetaan, että sen jälkeen kun Israel on jälleen maassaan, sen valtaa pohjoisesta kansakuntien ryhmä, jota johtaa Goog/Maagog, ja useimmat raamatuntutkijat tunnistavat sen Venäjäksi. Osallistuvien maiden ryhmässä mainitaan ”Persia”, joka vuonna 1935 muutti nimensä ”Iraniksi”.
Venäjä on nyt Syyriassa
Uskon, että tämän hyökkäyksen ajankohta on todennäköisimmin tempauksen jälkeen. Niinpä kun luin, että Venäjä on juuri käynnistänyt uuden 150 000 varusmiehen palvelukseen kutsunnan ja toimii jo sotilaallisesti Syyriassa (Israelista pohjoiseen – ks. kartta) samalla toimien yhteistyössä Iranin kanssa, niin ei tarvinnut olla ruudinkeksijä ymmärtääkseen, että Raamatun profetia toteutuu tässä kirjaimellisesti.
Puuttuva tekijä
Yksi profetia tulee kuitenkin vielä toteutumaan. Raamattu sanoo, että Hesekiel 38/39 lukujen hyökkäyksen tarkoitus on tavoitella Israelin rikkauksia. Rikkauksiako? Nykyisin Israelilla ei ole rikkauksia. Vain joukko ihmisiä ja rakennuksia erämaassa.
Se, mikä on lähimpänä rikkauksia, on sen vastarakennetut kaasukentät, mutta sillä ei oikeastaan ole mitään, mikä houkuttelisi pitkän listan kansakuntia valtaamaan suvereenin maan. Raamattu kuitenkin sanoo, että Israelilla tulee olemaan SUURIA rikkauksia viimeisinä päivinä. Se mainitaan neljä kertaa kahdessa jakeessa.
”…aiot saalista saada, ryöstettävää ryöstää” (Hes. 38:12).
”Oletko sinä menossa saalista saamaan, ryöstettävää ryöstämään? Oletko koonnut joukkosi kantamaan hopeata ja kultaa, ottamaan karjaa ja omaisuutta, suurta saalista saamaan?” (Hes. 38:13).
Joten jos olemme lähellä tempausta, niin olemme lähellä sitä, että Israel löytää valtavia määriä kultaa, hopeaa ja öljyä – tai kaikkia kolmea. Niin paljon ”suurta saalista”, eli rikkauksia, että Venäjä, Iran ja kumppanit tulevat houkutelluiksi valtaamaan sen, kunhan Pidättäjä on otettu pois (tempaus).
Israelissa porataan nyt öljyä ja on olemassa hyvät mahdollisuudet, että he löytävät maailman suurimman öljykentän. Ja jos löytävät, niin Venäjä ja sen liittolaiset tulevat kuolaamaan mahdollisuudesta saada haltuunsa moiset rikkaudet. He hyökkäävät kohta tempauksen jälkeen.
Venäjä häviää pahanpäiväisesti
Raamattu sanoo, että pohjoinen hyökkäys epäonnistuu surkeasti, koska Jumala itse torjuu hyökkäävät kansakunnat:
”Minä käyn oikeutta hänen kanssansa rutolla ja verellä. Ja minä annan sataa kaatosadetta, raekiviä, tulta ja tulikiveä hänen päällensä, hänen sotalaumojensa päälle ja lukuisain kansojen päälle, jotka hänen kanssansa ovat.” (Hes. 38:22)
”Mutta minä lyön pois jousesi sinun vasemmasta kädestäsi ja pudotan nuolesi sinun oikeasta kädestäsi. Israelin vuorille sinä olet kaatuva, samoin kaikki sinun sotalaumasi ja kansat, jotka sinun kanssasi ovat: minä annan sinut petolinnuille, kaikille siivekkäille ja metsän eläimille ruuaksi.” (Hes. 39:3-4)
Huomaa, että se on Jumala itse, joka lyö Venäjän. Ei Israel. Neljästi yllä Hän sanoo: ”Minä”. Aivan kuten Jumala pyyhki pois kokonaisia Israelin vihollisten armeijoita Vanhassa Testamentissa, niin Jumala HENKILÖKOHTAISESTI lyö ja nöyryyttää Venäjän. Ja tämä ylpeä ateistinen valtio tulee tietämään, että se oli kaikkivaltias Jumala, joka löi heidät!
”Niin minä osoitan suuruuteni ja pyhyyteni sekä teen itseni tunnetuksi lukuisain pakanakansain silmien edessä. Ja he tulevat tietämään, että minä olen Herra.” (Hes. 38:23)
Se on hyvä syy, että tämä taistelu tapahtuu seuraavassa dispensaatiossa tempauksen jälkeen, koska Jumala ei tänä päivänä henkilökohtaisesti pyyhi pois kansakuntia kostolla taivaasta, mutta tempaus muuttaa kaiken.
Suuri miekka
Tähän hyökkäykseen sisältyy ydinaseita. ”Niin lähti toinen hevonen, tulipunainen ja sen selässä istuvalle annettiin valta ottaa pois rauha maasta, että ihmiset surmaisivat toisiaan; ja hänelle annettiin suuri miekka” (Ilm. 6:4).
”… hän mädättää siltä kansalta lihan, kun se vielä seisoo jaloillaan, sen silmät mätänevät kuopissansa ja sen kieli mätänee sen suussa” (Sak. 14:12).
Yllä olevien jakeiden suuri miekka ja jaloillaan seisovien ”mätänevä liha” kuulostavat minusta ydinaseiden aikaansaannoksilta, joten Iranilla TULEE olemaan ydinaseita ja Venäjällä niitä tietysti jo on ja ne yrittävät käyttää niitä Israelia vastaan.
Miksi Jumala murskaa Venäjän?
Tempauksen jälkeen maailma elää uutta dispensaatiota. Tämä uusi aika on paljolti erilainen kuin seurakunta-aika. Pyhän Hengen pidättävä voima on poissa.
Ahdistuksessa ihmisiä pelastuu uskon kautta, aivan kuin ennen seurakunta-aikaa, mutta ne, jotka elävät tässä uudessa ajassa, tulevat näkemään maailmanlaajuisesti hirmuisia asioita, joista emme tänä päivänä näe untakaan.
Ja mielenkiintoisinta on, että tämän Israeliin hyökkäävien vihollisten murskaavan tappion tarkoitus on osoittaa sekä Israelille että maailmalle, että Jumala ei ole kuollut, vaan täydellisesti hallitsee ja aktiivisesti puolustaa nyt Israelia!
”Niin minä osoitan suuruuteni ja pyhyyteni sekä teen itseni tunnetuksi lukuisain pakanakansain silmien edessä. Ja he tulevat tietämään, että minä olen Herra.” (Hes. 38:23)
”Ja pyhän nimeni minä teen tunnetuksi kansani Israelin keskuudessa enkä enää salli häväistävän pyhää nimeäni. Ja pakanakansat tulevat tietämään, että minä olen Herra, Israelin Pyhä.” (Hes. 39:7)
USA:n suurelta osin tuhouduttua tempauksessa tämä Israelin uskomaton voitto Venäjästä ja sen kohorteista antaa Israelille rohkeutta toteuttaa seuraava profetia koskien KAIKKIEN lähimpien vihollistensa tuhoamista.
”Sinä päivänä minä teen Juudan sukuruhtinaat ikäänkuin tulipannuksi puitten sekaan ja ikäänkuin tulisoihduksi lyhteitten sekaan ja he kuluttavat oikealta ja vasemmalta, kuluttavat kaikki kansat yltympäri. Ja Jerusalem saa yhäti asua paikoillansa – Jerusalemissa.” (Sak. 12:6)
Kaikki tämä Israelin aikaansaama arabien joukkotuho saa Lähi-idän polvilleen. Israelin tappolistalla seuraavana olevat valtiot kerjäävät maailmaa pysäyttämään verilöylyn.
Seitsenvuotinen rauhansuunnitelma
Jäljellejäävät arabivaltiot ja muu maailma lupaavat Israelille taivaan, jos se vain lopettaa hävityksen. Israel suostuu vastahakoisesti seitsenvuotiseen rauhansopimukseen Israelin, viiden länsieurooppalaisen ja viiden itäeurooppalaisen valtion kesken (Dan. 2, 9:27). Tämän rauhansopimuksen tekijä on odottamaton mies, joka tulee tyhjästä. Maailma on niin otettu hänen näppäryydestään neuvotteluissa, jotka ratkaisivat aikaisemmin ratkaisemattoman tilanteen, että sokeasti kannattaa mitä tahansa ja kaikkea, mitä hän tekee. Enemmän ja enemmän valtaa luovutetaan hänelle.
Siten alkaa Suuri Ahdistus, jota kutsutaan myös Jaakobin vaivaksi ja/tai Danielin 70. viikoksi, joka tuo Jumalan laimentamattoman vihan maan päälle.
Meillä oli juuri Steeling-raamatunprofetiakonferenssi, joka selittää suurinta osaa, mitä juuri kirjoitin. Puhujat olivat uskomattoman kyvykkäitä ja loistavia Raamatun profetian opettajia, jotka oikein tulkitsevat Raamattua käyttäen kirjaimellista hermeneutiikkaa. Tuhannet katsoivat konferenssin livenä ja satelliitin kautta. Jos missasit konferenssin, sinun pitäisi harkita kaikkien kahdeksan esityksen katsomista.
Tämä on jännittävää aikaa elää ja katsella 2500 vuotta vanhojen profetioiden toteutumista silmiemme edessä. Tieto, jonka saat Steeling-konferenssista, on erinomainen panssari ja uskomattoman hyödyllinen Jumalan suunnitelman ymmärtämiseksi.
Se on myös tärkeää tietoa, jota voit jakaa ystäviesi, perheesi ja työtoveriesi kanssa – koska kun lopunajan raamatunprofetiat toteutuvat, niin on yhä ilmeisempää, että dispensationaalinen muutos voi olla aivan edessä!
Rukoile iankaikkisuuteen vaikuttavia todistamistilaisuuksia!
Shalom!
Bill
Tärkeä huomautus:
Compass’ia seuraavat tietävät, että olen kirjoittanut 10 vuoden ajan Israelin tulemisesta rikkaaksi kansakunnaksi eräänä päivänä. Viimeisimmän artikkelini kirjoitin marraskuussa 2014 otsikolla ”Why the World Will Envy Israel” (Miksi maailma kadehtii Israelia).
Se tarkastelee Israelissa käynnissä olevaa öljyn etsintää ja sen seurauksia Israelille ja maailmalle, kun Israel toteuttaa rikkaaksi kansakunnaksi tulemistaan koskevat profetiat. (Lue TÄSTÄ).
Mainitsen tämän, koska kun tästä lokakuun 2015 Compass eNews’ista tehtiin koevedosta, näin uutisvälähdyksen, että Israel todella oli juuttunut öljyyn! He arvioivat, että löydön koko on ”miljardeja gallonia”. On liian aikaista sanoa, onko tämä se iso, mutta joka tapauksessa se on kiehtovaa. Israelin öljylöydöstä voit lukea TÄSTÄ.
BP
Vastaa